معرفی وبلاگ
ما باید این توجه را هیچوقت از خود بیرون نکنیم، از مغز خود بیرون نکنیم که ما بندگان خدا هستیم و در راه او و در سبیل او حرکت می کنیم و پیشروی می کنیم. اگر شهادت نصیب شد، سعادت است و اگر پیروزی نصیب شد سعادت است. حضرت امام خمینی (ره)
دسته
لینک دوستان
سنگر همرزمان
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 254865
تعداد نوشته ها : 207
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب
GraphistThem244
New Page 9

عملیات بدر شروع شده بود و ما توانسته بودیم هیجده قبضه توپ 105 میلیمتری از دشمن غنیمت بگیریم. در به در دنبال ماشین بودم که این غنیمتی‏ها را بکشیم عقب. به هر کس که گمانم می‏رفت، رو انداختم و التماس کردم؛ ولی توجهی نکردند. اگر آنجا نگه‏شان می‏داشتیم دشمن بمباران می‏کرد و از بین می‏رفتند. تا دیر نشده بود باید اینها را می‏بردیم پشت جبهه.

هر چه فکر کردم که با این توپ‏ها چه کنم، عقلم به جایی قد نداد. تا اینکه به فکرم رسید آقا مهدی را پیدا کنم و به خودش بگویم. در تاریکی شب و زیر آتش بی‏امان، سراغ آقا مهدی را گرفتم. گفتند توی کیسه‏ای است. توی نخلستان کیسه‏ای پیدایش کردم، شب از نیمه گذشته بود و داشت بر و بچه‏ های تخریب را برای انهدام اتوبان بصره العماره می‏فرستاد. مین‏ها و خرج گودها و... را جمع کرده بودند یک جا. 

خستگی در چهره‏اش موج می‏زد. گرد و غبار بر سر و صورتش نشسته   

بود. رو به آقا مهدی گفتم: هیجده قبضه توپ 105 میلیمتری غنیمت گرفته‏ایم، هیچ کس کمک نمی‏کنه اینارو ببرم عقب. اگه تا فردا اینجا بمانن، هواپیماها بمباران‏شان می‏کنن... 

برگشت گفت: خدا مرا بکشد تا شما راحت شوین! 

این را گفت و بلند شد و در تاریکی شب از دیده‏ها ناپدید شد. 

پیش از شروع بدر یک نوع دلدادگی شدیدی پیدا کرده بودم. 

گفتم: اجازه بدین توی عملیات کنارتون باشم. گفت: «هر کی کار خودش رو بکنه و کمک سازمانش باشه، بهتره» هیچ وقت نمی‏خواستم حرفی بزنم یا کاری بکنم که باعث رنجش خاطرتش بشود؛ در اولین جلسه‏ای که با فرماندهان واحدهای لشکر در حضورش بودم فرماندهان واحدها گزارش می‏دادند و من دلشوره داشتم که چگونه حرفم را شروع کنم.یک لحظه با صدای آرامی گفت: «آقای جمالی شما بفرمایین.» با این گفته‏اش قلبم از تب و تاب افتاد و آرام گرفت. شکسته بسته چیزهایی گفتم. اما آنچه به حیرتم وا داشته بود ادب و متانت آقا مهدی بود از شروع جلسه تا انتها روی دو زانو نشست و هیچ تغییری در حالت خود نداد. 

وقت نماز ظهر بود. توی سنگر آقا مهدی بود و آقا مصطفی مولوی و من.

هر دوی ما اصرار داشتیم که نماز را پشت سر آقا مهدی بخوانیم. ولی قبول نمی‏کرد این قدر عقب رفت که پشتش خورد به دیواره سنگر. با خواهش نماز ظهر را با امامت او خواندیم... بین دو نماز هر دوی ما را پی کاری از سنگر بیرون فرستاد. وقتی برگشتیم نماز عصر را تمام کرده بود. گفتم: «آقا مهدی! لیاقت نداشتیم به شما اقتدا کنیم؟» گفت: «من خودم کم گناه دارم؟!...» اشک در چشمانم حلقه زد...

علی جمالی 

منبع: کتاب آشنایی ها

  https://backority.ir/images/128143.jpg

با وجود همه پیشرفت‌هایی که در زمینه مراقبت از دندان صورت گرفته است، افراد زیادی هستند که به دلیل پوسیدگی دندان، بیمارری پریودنتال یا آسیب‌های ناشی از حوادث، دچار ریزش دندان‌ها می‌شوند. سال‌های متمادی تنها گزینه درمانی برای این مشکل، پل‌ها و پروتزهای دندان بود. اما امروزه گزینه درمانی دیگری به نام ایمپلنت نیز در دسترس قرار دارد.

ایمپلنت دندان چیست؟

پایه ایمپلنت دندان جایگزینی برای ریشه‌های دندان است. ایمپلنت‌، پایه‌ای محکم برای دندان‌های جایگزین دائمی (ثابت) ایجاد می‌کنند که برای مطابقت با دندان‌های طبیعی شما ساخته شده‌اند.

چرا ایمپلنت؟

ایمپلنت دندان، یک پیچ تیتانیومی است که با فک فیوز می‌شود. فرایند فیور کردن ایمپلنت با استخوان، با نام پیوند استخوانی (osseointegration)، مستلزم اتصال کاشت با مولفه‌ای به نام اباتمنت (abutment) است که از کرون پشتیبانی می‌کند. اما کاشت دندان قادر به انجام چه کارهایی است که سایر گزینه‌های جایگزین دندان مانند پل‌ها یا پروتزهای دندانی نمی‌توانند انجام دهند؟ آنچه باعث می شود پل ها و پروتزها به حساب نیایند این واقعیت است که دندان‌های واقعی به حفظ استخوان فک کمک می‌کنند در حالی که پلها و پروتزها می‌توانند به سایر دندان‌های شما آسیب وارد کنند. پلهای ثابت نیز به برش ساختار دندانهای مجاور دارند و پروتزهای جزئی برای اینکه در جای خود نگه داشته شوند نیاز به دندانهای دیگر دارند.

نظر منابع علمی دنیا در مورد ایمپلنت

آکادمی دندانپزشکی ایمپلنت آمریکا (AAID) اعلام نموده‌است که میانگین عمر یک پل بین 5 تا 10 سال است و میزان آسیب‌هایی که در دندانهای دارای پل یا پروتز جزئی ایجاد می‌شود، حدود 30 درصد است. در مورد پروتزهای کامل، انواع غذاهایی را که می‌توانید بخورید نیز محدود می‌کند. با این حال، زمانی که ایمپلنت جایگزین دندان می‌شود، بدون آسیب به دندان باعث ایجاد ثبات در استخوان فک می‌شود. بر اساس گفته AAID، میزان دوام موفقیت در مورد استفاده از ایمپلنت، 97 درصد است. این روش، مشکلات مربوط به سایر روشهای جایگزینی دندان را از بین برده و به افراد اجازه می‌دهد با اطمینان، هر چیزی را که می‌خواهند، بخورند. یک کاشت می‌تواند یک دندان از دست رفته را جایگزین کند، اما چهار کاشت می‌تواند تمام دندانهای فوقانی یا تحتانی را جایگزین کند. این تعداد به کیفیت و اندازه استخوان فک بستگی دارد. با کاشت طولانی‌تر، ایمپلنت کمتری برای حمایت از بسیاری از دندان‌های جایگزین مورد نیاز است. دندانهای جایگزین به این ایمپلنتها متصل می‌شوند و خیلی زود شما می‌توانید مانند زمانی که از دندان‌های طبیعی خود استفاده می‌کردید، به راحتی غذاهای مختلف را بجوید.

ایمپلنت چگونه کار می‌کند؟

  https://backority.ir/images/774894.jpg

از آنجایی که ایمپلنت‌ها به استخوان فک متصل می‌شوند، پشتیبانی مداومی از دندان‌های مصنوعی فراهم می‌کنند. پروتزها و پل‌های نصب شده روی ایمپلنت در دهان شما جابجا نمی‌شوند و لیز نمی‌خورند و این امتیاز مهمی به ویژه برای زمانی است که شما غذا می‌خورید و صحبت می‌کنید. این تناسب ایمن به دندان‌های مصنوعی و پل‌ها و همچنین کرون‌هایی که روی ایمپلنت قرار دارند، کمک می‌کند تا نسبت به پل‌ها و پروتزهای معمولی طبیعی‌تر باشند. برای برخی از افراد، استفاده از پل‌ها و پروتزهای معمولی راحت نیست یا حتی غیرممکن است. علاوه بر این، پل‌های معمولی باید در دو طرف فضای باقیمانده دندانی که افتاده است به دندان‌ها متصل شوند. مزیت ایملنت این است که برای جایگزینی دندا‌ن‌های جدید نیازی به آماده‌کردن دندانهای مجاور نیست. برای ایمپلنت، شما نیاز به لثه سالم و استخوان مناسب برای حمایت از کاشت دارید. شما باید نسبت به مراقبت و سالم نگه‌داشتن این ساختارها باید متعهد باشید. بهداشت دقیق دهان و ملاقات‌های منظم با دندانپزشک برای موفقیت طولانی‌مدت در کاشت دندان مهم است. با وجود همه این ویژگی‌های مثبت، ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش‌های جایگزنی دندان هزینه بیشتری دارد و ممکن است بیمه تنها بخش کمی از هزینه‌های آن را پوشش دهد.

انواع ایمپلنت

انجمن دندانپزشکی آمریکا دو نوع کاشت را ایمن می دانند که عبارتند از :

ایمپلنت ایندوستیل (Endosteal ): این نوع طی عمل جراحی به طور مستقیم در استخوان فک کاشته می‌شوند. پس از بهبودی بافت اطراف لثه، نیاز به عمل جراحی دوم برای اتصال به ایمپلنت اصلی وجود دارد. در نهایت، دندان مصنوعی به صورت جداگانه یا روی پل یا پروتز وصل می‌شود.

ایمپلنت ساب‌پریواستیل (Subperiosteal ): این ایمپلنت‌ها از یک قاب فلزی تشکیل شده‌است که بر روی استخوان فک و دقیقا زیر بافت لثه نصب می‌شود. با بهبود لثه‌ها، قاب به استخوان فک ثابت می‌شود. پست‌ها (posts) که به قالب متصل شده‌اند، از لثه بیرون زده‌اند. مانند روش قبل، دندان مصنوعی بر روی پست‌ها قرار می‌گیرند.

 

مزایای استفاده از ایمپلنت

بهبود ظاهر: کاشت دندان مانند دندان‌های خودتان به نظر می‌رسد و از آنجایی که برای فیوزکردن با استخوان طراحی شده‌اند، دائمی می‌شوند.

بهبود گفتار: در صورت استفاده از پروتزهای نامناسب، لغزش دندانها درون دهان شما می‌تواند باعث شود صحبت‌کردن شما مسخره به نظر برسد اما با استفاده از ایمپلنت، می‌توانید بدون نگرانی از لغزش دندان‌ها، صحبت کنید.

آرامش: از آنجایی که ایمپلنت بخشی از دندان‌ شما می‌شود، بنابراین ناراحتی دندان مصنوعی جداشدنی را از بین می‌برد.

غذاخوردن آسانتر: کشیدن دندان می‌تواند جویدن غذا را مشکل کند. کاشت دندان مانند دندانهای خود شما عمل می‌کند و این امکان را به شما می‌دهد غذاهای مورد علاقه‌اتان را با اطمینان و بدون احساس درد بخورید.

افزایش اعتماد به نفس: کاشت دندان می‌تواند لبخند را به شما برگرداند و به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

بهبود سلامت دهان: کاشت دندان نیازی به کم‌کردن دندان‌های دیگر ندارد. از آنجایی که دندان‌های مجاور برای حمایت از کاشت، تغییر نمی‌کنند، بیشتر دندان‌های شما دست نخورده باقی مانده و باعث سلامت طولانی‌مدت دهان شما شده و بهداشت دهان را بهبود می‌بخشند.

دوام بالای ایمپلنت: ایمپلنت نوعی از کاشت دندان بادوام است که مراقبت مستمر موجب افزایش طول عمر بسیاری از ایمپلنت‌ها می‌شود.

حقایقی در مورد تاریخچه کاشت دندان و ایمپلنت

کاشت دندان در دوره باستان به حدود 600 میلادی برمی‌گردد، هنگامی که قطعات پوستی مانند دندان در دهان یک زن مایان کشف شد. کاشت دندان تنها گزینه ترمیم دندان است که استخوان طبیعی را حفظ می‌کند و در واقع به تحریک رشد استخوان کمک می‌نماید.

در سال 1951، گروه کوچکی از دندانپزشکان که کاشت دندان را با موفقیت آنجام دادند، AAID (آکادمی دندانپزشکی ایمپلنت آمریکا) را تاسیس نمودند تا دانش خود در این باره را به اشتراک بگذارند. این سازمان، اولین سازمان حرفه‌ای در جهان است که به پیشرفت این تخصص دندانپزشکی اختصاص یافته‌است.

در سال 1952، جراح ارتوپدی سوئدی P.I. برانمرک کشف کرد که تیتانیوم به طور طبیعی با استخوان فیوز می‌شود و درنهایت تمرکز تحقیقات خود را از زانو و لگن به دهان انتقال داد.

به روزترین مطالب ایمپلنت

ویکی پدیا مرجع مناسبی برای اطلاع از تازه‎ترین مطالب علمی و تحقیقاتی است. جراحان فک و صورت و ایمپلنتولوژیست‎ها و علاقه‌مندان با مراجعه به این سایت می‌توانند از جدیدترین اطلاعات علمی ایمپلنت مطلع شوند.

دسته ها : رپورتاژ
جمعه 1398/8/24

بهرغم اینکه آمارهای منتشر شده از سوی برخی از دولتها در زمینه درصد جمعیتی اقوام و اقلیتهای تابعه خود که به نحوی با دولت مرکزی مشکلات اجتماعی و سیاسی دارند، تا حدی رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است، براساس آمارهای رسمی و غیر رسمی، جمعیت عراق در سال 1995 چیزی بالغ بر پانزده تا شانزده میلیون نفر بوده که از این تعداد، 97 درصد مسلمان و 3 درصد مسیحی، یهودی و آشوری هستند مجله Middle east ترکیب قومی، مذهبی عراق را طبق جدیدترین آمارخود این گونه بیان می‏کند که درصد آنها با دوره جنگ ایران و عراق تفاوت چندانی ندارد. 
 جمعیتعرب در عراق به دو دسته شیعه و سنی تقسیم می‏شوند که شیعیان این کشور حدود60 تا 65 درصد را شامل می‏شوند و همواره، برای دولت مرکزی مشکل‏ساز بوده ‏اند.

مسیحیان نیز چیزی در حدود 3 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‏دهند کهگروه های کوچک‏تر مسیحی  چونارتدوکس ها، کاتولیک های سوری، ارمنی، ارتدوکس های یونانی و آشوری ها را شامل می‏شوند.

در این نوشته، به دلیل اهمیت شیعیان در عراق از پرداختن به تاریخچه سیاسی سایر اقلیتها پرهیز می‏شود و از آنجا که، به نقش و جایگاه کردها در جنگ ایران و عراق نیز در مقاله جداگانه‏ای پرداخته شده است، تنها به مرور گذرایی بر تاریخچه سیاسی و مشکلات اقلیت کرد و با دولت مرکزی در چند دهه گذشته بسنده می‏کنیم و در ادامه، به نقش و جایگاه شیعیان در جنگ ایران و عراق می‏پردازیم.
منبع: کتاب بحران ملیت سازی در عراق

یک قطعه باغچه به متراژ ۱۱۰۰ متر مربع  که در داخل آن ۵۰ متر مربع ویلا است. همچنین دارای آب، برق و تلفن در محدود شهریار می باشد.

این روزها این دسته از پیشنهاد ها که به فروش باغ یا زمین اطراف تهران اختصاص دارد با استقبال زیادی مواجه است. چون که با این خرید، خریداران هم صاحب یک دستگاه ویلا می شوند و هم از باغ میوه و یا درختان تزیینی می توانند بهرمند شوند.

آیا با اقتصادی که امروزه دچار آن هستیم این نوع خرید به صرفه می باشد؟

با زیاد شدن قیمت سوخت و ایجاد ترافیک روی هزینه مسافرت از تهران به شهرهای دیگر و همچنین شمال، بسیار تاثیر گذاشته است. با این اتفاق ها کسانی که متقاضی خانه باغ هستند باید تصمیم بگیرند که نوع مصرفی‌شان چیست؟

سکونت دائم برای بازنشستگان در املاک حومه می تواند بهترین پیشنهاد برایشان باشد. به خاطر قیمت مناسب ویلا در شهریار می تواند این امید را به بازنشستگان عزیز دهد که بهترین تصمیم را در این منطقه، می توانند بگیرند.

قیمت تعیین کننده باغ در شهریار بسته به عمر درخت

بیشتر فروشندگان اطراف تهران قیمت زمین را به صورت قواره‌ایی یا متری تعیین می کنند. درباره این موضوع یک مشاور املاک در شهریار گفته بود: در نحوه تعیین میزان قیمت ویلا در شهریار و یا قیمت باغ گزینه هایی همچون، نوع کاربری که دارد، تعداد، نوع و سن درختان بسیار تاثیرگذار می باشد.

به عنوان نمونه باغی که درختانش کمتر از یک سال سن داشته باشند از نظر قیمتی بسیار پایین‌تر نسبت به باغ در کردزار که درختانش سن حدود ۱۵ سال را دارند هستند. همچنین نوع درختی که باغ را پوشش داده نیز مهم می باشد، که می تواند تزیینی یا میوه باشد. می توان به صراحت گفت این‌ها عواملی است که باعث ارزش زمین می شوند.

همچنین ایشان در ادامه گفتند: که باغها به صورت قواره‌ایی فروخته می شوند و باغهایی که دارای متراژ پایین هستند  از قیمت گذاری بهتری نسبت به متراژهای بزرگ برخوردارند. چون هرکسی نمی تواند متراژ بالا خریداری کند و توان بیشتر مردم برای خرید باغ های کوچک نسبتٱ بالاتر است و قطعه های کوچک تر به راحتی فروش می روند. به همین خاطر است که قیمت این دسته از باغ کردزار با باغ های متراژ کوچک ارزان‌تر است.

همچنین بیان کردند که: با بیشتر شدن آلودگی هوا اخیرا بیشتر ساکنان تهران به خرید باغ در شهریار روی آورده اند و مراجعه کنندگان بیشتر از قبل شده اند.

این مشاور املاک اذعان داشت که، نسبت به ۲سال گذشته قیمت هر متر مربع از باغ های فروشی که پر رونق بود، امروزه روند رو به کاهشی پیدا کرده است.

یکی از فعالان بازار در کرج که در حوالی زعفرانیه بود گفت: باغ یا زمینهایی که دارای متراژ بالا حدود۱۰۰۰ متر هستند معمولٱ به صورت قواره ایی در بازار به فروش می رسند و برای این دسته مالکان از نظر، خیابان اصلی یا فرعی، کوچه، شمالی یا جنوبی و نوع امکانات، قیمت ویلا در شهریار را تعیین می کنند.

مشاور املاک فدک

قابل به ذکر است که مدیر املاک فدک نیز درباره وضعیت قیمت های پیشنهادی که در شهریار است بیان کردند: نرخ هایی که پیشنهاد داده می شود نسبت به یک سال گذشته حدود۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

ایشان همچنین، در مورد رابطه آلودگی هوا با قیمت، اضهار داشتند که: از یک طرف این آلودگی باعث تشویق ساکنان شهرهای بزرگ می شود و از طرفی هم بحث هدفمندی باعث شده که مردم به خاطر هزینه حمل و نقل از تصمیم خرید خود عقب نشینی کنند.

دسته ها : رپورتاژ
جمعه 1398/8/10

نصراللهو غلامحسین به دیوار تکیه داده بودند و با هم حرف می‏زدند. دستشان را برایما تکان دادند و خندیدند.

قلبم مثل قلب گنجشک می‏زد. آب دهانم خشک شده بود. نمی‏دانستم گریه کنم و یا بخندم. دوست داشتم فریادی بزنم که تمام آدم‏ها صدایم را بفهمند.

خودمان را به نصرالله و غلامسیحن رساندیم. سلام کردیم و دست دادیم. آن طرف‏تر نوجوانی هم‏سن و سال ما داشت گریه می‏کرد. باصدای لرزان از غلامحسین پرسیدم: «برای چه گریه می‏کند!» گفت: «اسمش را نمی‏نویسند!» هنوز حرفش تمام نشده بود که پشتم یخ کرد و تمام بدنم لرزید. احساس می‏کردم که حالم می‏خواهد به هم بخورد؛ اما خودم را سفت گرفتم و راه افتادم به طرف ساختمان جهاد. من از جلو می‏رفتم و آن‏ها به دنبال من.

از پله‏ ها رفتیم بالا. توی راهرو ساختمان شلوغ  بود.همه هم سن و سال ما بودند. آن‏ها مثل ما برای ثبت‏ نام آموزش مهندسی آمده بودند. خودم را رساندم به اتاق اطلاعات. از پشت شیشه نگاه کردم توی اتاق.

آقای معینی لم داده بود روی صندلی‏اش و داشت با تلفن صحبت می‏کرد. ما را کهدید با دستش اشاره کرد به طرف در اتاقش. توی یک چشم به هم زدن خودمان را انداختیم توی اتاق. سلام کردیم و دست دادیم. آقای معینی مثل همیشه می‏خندید. وقتی دستم را گذاشتم توی دستش، دستم را فشار داد و گفت: «کوچولو می‏خواهی کجا بروی! شما جغله‏ ها را که جایی راه نمی‏دهند!» هنوز حرفش تمام نشده بود که چشم ‏هایم پر از اشک شد و چند قطره اشک از گوشه‏ ی چشم‏ هایم پریدبیرون.

نگاهم کرد، خندید، دستی کشید به سرم و گفت: «آ چه قدر لوس حالا کی گفت زود آبغوره بگیری! گریه کنی! گریه ندارد!» بلند بلند خندید. نگاهی به ابراهیم کرد. چشمکی زد و گفت: «بچه، تو برو گوسفندت را بچران! برو پی کارت!تو را به جنگیدن با عراقی‏ ها چه!» 
مژه‏هایم را روی هم فشار دادم، بغض کردم و با زور خندیدم. 
ابراهیم گفت: «آقای معینی اذیت نکن! تو رو خدا!» 
غلامحسین گفت: «آقای معینی اگر شما بگویید، اسم ما را می‏نویسند!» 
آقایمعینی می‏خواست اشکم را دربیاورد، دوباره گفت: «حالا شما را یه حرفی! اما این جوجه را اصلا! فکر نمی‏کنم! تو بگو ابراهیم، بد می‏گم!» 
غلامحسین و ابراهیم خوشحال شدند و خندیدند. نصرالله خودش را راست گرفت؛ اما من دوباره بغض کردم. 
آقای معینی گفت: «شوخی کردم، بروید اتاق پذیرش پیش آقای کاظمی. ببینید چی کار می‏کند! می‏نویسد یا نه؟» 
منبع: کتاب اگر نامهربان بودیم و رفتیم

X