معرفی وبلاگ
ما باید این توجه را هیچوقت از خود بیرون نکنیم، از مغز خود بیرون نکنیم که ما بندگان خدا هستیم و در راه او و در سبیل او حرکت می کنیم و پیشروی می کنیم. اگر شهادت نصیب شد، سعادت است و اگر پیروزی نصیب شد سعادت است. حضرت امام خمینی (ره)
دسته
لینک دوستان
سنگر همرزمان
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 273896
تعداد نوشته ها : 211
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب
GraphistThem244

کتاب های احادیث و ادعیه جزء کتاب های بسیار ارزشمندی محسوب می شود که تقریباً تمام انسان ها به آن ها نیاز دارند. در این کتاب ها احادیث پیامبر اکرم (ص)، ائمه اطهار و همچنین دعاهای مشهور و معروف وجود دارند که برای مسلمانان بسیار باارزش است و جزء کتاب های مقدس محسوب می شوند. در تاریخ تعداد دعاهایی که از ائمه اطهار (ع) روایت شده است بسیار زیاد است که این دعاها را در حوزه های علمیه بررسی می کنند که از اعتبار بالا برخوردار باشند و صحیح و درست باشند. در حوزه های علمیه کارشناسان و متخصصان این امر جلساتی را در رابطه با این موضوع تشکیل می دهند و روایات و احادیث را بررسی می کنند تا به درستی یا اشتباه بودن آن ها برسند. هدف از این امر این است که افرادی که از این احادیث، ادعیه و روایت ها استفاده می کنند درک درستی از دین داشته باشند و راه را اشتباه نروند. شما عزیزان می توانید در سایت کتابچین کتاب ها و منابع موثق و مورد تایید را دانلود و مطالعه نمایید.

احادیث و قرآن جزء منابع شناخت دین اسلام محسوب می شوند. که خود مسلمانان و یا غیر مسلمانانی که می خواهند دین اسلام را بشناسند می توانند به این منابع رجوع کنند. چرا که لازم است در کنار خواندن قرآن، احادیث، روایات و ادعیه ها هم خوانده شود تا شخص به درک درستی برسد. کتاب های ادعیه و احادیث جزء کتاب های شرح دهنده و تفسیر کننده آیات قرآن کریم می باشند. برای شیعیان مطالعه این کتاب ها بسیار مهم است چرا که باعث سعادت دنیوری و اخروی و در نهایت باعث کمال فرد می شود.

کتاب های احادیث چراغ راه انسان ها

 

 

تدوین کتاب های احادیث و روایات توسط ائمه اطهار(ع)

متاسفانه در زمان حیات، در بستر احتضار و حتی بعد از شهادت پیامبر اکرم (ص) اشخاصی از نوشتن احادیث و روایات ایشان ممانعت می کردند. همان طور که شما دوستان هم می دانید حتی در بستر احتضار زمانی که پیامبر اکرم (ص) از نزدیکان و صحابه خود قلم و کاغذ خواستند تا حدیثی بنویسند، عمر با این امر مخالفت کرد و گفت که قرآن برای ما کافی است. حتی در بعضی از روایت ها آمده است که پس از شهادت پیامبر اکرم (ص) عمر و ابوبکر کتب احادیث را سوزاندند و از تدوین و نقل این احادیث ممانعت کردند. ولی ائمه اطهار (ع) به این مسائل توجهی نمی کردند و کتب احادیث را تدوین می کردند. نخستین امامی که به تدوین احادیث شروع نمودند حضرت علی (ع) بودند. کار تدوین احادیث تا زمان امامت امام باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) ادامه داشت ولی در زمان این دو امام بزرگوار به اوج خود رسید. در این زمان کتاب های احادیث و ادعیه زیادی توسط نزدیکان و شاگردان این امامان بزرگوار تدوین شد که نام آن را اصول اربعه نامیدند.

بعد از قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه جزء مهم ترین کتاب های احادیث شیعه محسوب می شوند. کتاب های دیگری هم هستند که در دین اسلام مفید بوده و احادیث در آن ثبت شده است که عبارتند از: کتاب الکافی، کتاب من لا یحضره الفقیه، کتاب تهذیب و کتاب استبصار.

کتاب های احادیث


دسته ها : رپورتاژ
يکشنبه 1399/1/3
X